Hlavička úvodní stránka

CK MA.CE.K

Vyhledávání

Nabídka


Na replice vikingské osmiveslice 400 km ze severovýchodu Litvy do Kuronského moře

Termín:11. 08. 2014 - 22. 08. 2014Obrázek k zájezdu, dětskému táboru Na replice vikingské osmiveslice 400 km ze severovýchodu Litvy do Kuronského moře
Délka:12 dní
Počet účastníků:8
Cena:13.600 Kč
Místo:Litva
Obrázek k zájezdu, dětskému táboru Na replice vikingské osmiveslice 400 km ze severovýchodu Litvy do Kuronského moře
Popis této nabídky:

Vydejte se s námi labyrintem říček a řek na neopakovatelnou 540 km dlouhou plavbu. Od břehů jezera Lúšai odrazíme na severovýchodě Litvy v NP Aukštaitijos. Vody průzračných řek Žeimeny a Neris nás donesou hlubokými lesy až do hlavního města Vilniusu. Po zastávkách v zapadlých vesničkách s dřevěnou architekturou to bude příjemná změna. Vilja překvapuje poměrně častými a dlouhými peřejnatými úseky a hlubokým údolím s malebnou přírodou. Ve Vilniusu nakoupíme další zásoby. A opět vody Vilji až na soutok se Šventoji.

Teď už se řeka bude jmenovat Neris. Při krátké zastávce ve městě Kaunasu opět nakoupíme a záhy nás přivítají vody mohutného Nemunasu (Němen), po kterém kdysi do Evropy pronikali právě Vikingové. To už není žádný potok, řeka je dlouhá 937 km a má průměrný průtok 680 m3/s (Vltava 150 m3/s). Také budeme pozorovat, jak to vypadá u sousedů, poplujeme totiž po litevsko-ruské hranici. A pak už „jenom“ delta Němenu a přeplout Kuronské moře (je propojeno s Baltem) do malebného přístavu Nidy v NP Neringa. I když je Kuronské moře klidnější (1.610 km2) než Balt, i ono někdy dokáže „pozlobit“. Ale ještě nekončíme. Čeká nás souš, vynikající uzený platýs, dobré litevské pivo a baltská minipoušť z vátých písků s dunami vysokými až 40 m.

Po dobu naší plavby budeme sedávat u ohýnků, koupat se, radovat ze života, také ale samozřejmě veslovat. Obklopovat nás budou voda, vítr, lesy, slunce, malebné vesničky a dlouhé severské letní dny, kdy slunce zapadá pouze na tři hodiny. Čeká nás litevská národní večeře z domáci kuchyně i litevská pirtis (sauna) ve více než sto let staré dřevěné pirtis na břehu jezera Lúšiai. Domů si odvezeme zážitky z méně známé avšak přátelské země spolu s dojmy z jedinečného putování vodními cestami, kterými kdysi do Evropy pronikali Vikingové.

Tak Gero Vejo, Dobrý vítr.

Cena zahrnuje:

dopravu z ČR do Litvy a zpět dle programu, pronájem osmiveslice s motorem (+ spotřeba benzínu), převoz lodi z Nidy zpět do Palúše, 1x nocleh ve vl. stanech na tábořišti v Palúše, 1x litevskou pirtis (banju-saunu na břehu jezera), 2x nocleh ve vl. stanech v kempu po trase programu, poplatek za vstup do NP Neringa, 1x trajekt Smyltine-Klaipeda, 1x litevské národní jídlo z domácí kuchyně, služby litevského lodivoda, služby českého průvodce, zákonné pojištění CK (pojištění úpadku CK).