Hlavička úvodní stránka

CK MA.CE.K

Vyhledávání

Nabídka


Pekařský den - upeč třeba chleba

Zážitkový program na českém statku v Lozicích

Pekařský den - mletí obilí
Termín: duben - červen, září - říjen
program probíhá út-pá, jiný termín dohodou
Místo: Lozice u Luže, okres Chrudim, Pardubický kraj
Začátek: v 9 hodin dle domluvy
Délka programu: cca 4 - 4,5 hodiny
Program je nutno objednávat předem
Cena: 210 Kč za dítě, pedag. doprovod a řidič zdarma
Fotogalerie; Objednat; Více informací

V ceně je vydatná obědová ochutnávka vlastnoručně upečeného chleba s máslem.

Pekařský den - suroviny na chleba Vyhrnout rukávy a do toho! Čeká nás spousta zážitků, než vlastnoručně přeměníme zrno v chléb! A co teprve, až voňavý a křupavý chlebík ochutnáme;)!

Během dne se budeme starat o bochníčky, které si děti ve dvojicích vlastnoručně zadělají a společně upečou ve velké tradiční peci na dřevo. Při tom všem si budeme ukazovat, jak se v běhu tisíciletí měnily způsoby, které člověk používal k tomu, aby si udělal pro nás něco tak samozřejmého a obyčejného, jako je chléb.

Pekařský den - zadělávání chleba Vyzkoušíme si použití starodávného ruchadla bratranců Veverkových, jež bylo vynalezeno v tomto kraji a používalo se i zde na statku. Vymlátíme obilí cepy, vyčistíme od plev, umeleme mouku na různých typech ručních mlýnků a připravíme chléb. ,Děti poznají i další podoby života na statku - pěstování zeleniny, využití bylinek a především chov zvířat. Hlazení a krmení kůzlat a koníka, to děti milují!

Celý proces od zadělání kváskového chleba po jeho vyndání z pece trvá asi 4 hodiny. Děti mají na Pekařském dni velmi speciální zkušenost zažít pečení chleba doslova "na vlastní kůži" a také v celé jeho délce. Pekařský den - pec na chleba Uvědomí si, kolik času a energie je potřeba vložit k získání poctivého jídla. A okusí rozdíl mezi chutí takto připraveného chleba ve srovnání s tím, který asi běžně znají.

Na statku v Lozicích obnovili v roce 2007 starou tradici každotýdenního pečení kváskového chleba ve velké peci na dřevo, která pojme až 40kg těsta a nachází se v malé kuchyňce uvnitř v domě . Nyní je postavena nová, venkovní pec, a i ona netrpělivě čeká na malé pekaře, až jí roztopí..Těšíme se na Vaši návštěvu.

  Objednávejte na adrese:
        Radka Závorková, cestovní agentura
        Náměstí 1
        538 25 Nasavrky
        tel., fax: 469 677 566 (Informační centrum)
        mobil: 720 357 075
        e-mail: vylety@ckmacek.cz